Kā nosargāt vīnogas no miltrasas uzbrukuma
Īstā miltrasa (Uncinula necator)
Īstā miltrasa bojā vīnogas, padara ogas neēdamas. Vairāk novērota biezi saaugušā stādījumā, kā arī segtajās platībās. Miltrasa attīstās sausā, karstā laikā. Slimība parādās jauno dzinumu virspusē, nelielu pelēku plankumu izskatā, pēc tam tā pārņem lapu apakšpusi. Slimība ātri var pārņemt augu, to pārklājot ar pelēcīgas nokrāsas pelējumam līdzīgu kārtiņu. Vīnkoks pārstāj augt, ogas neaug un sāk plaisāt, jaunie dzinumi nespēj nobriest.
Slimības attīstību veicina sauss gaiss, pārlieks mitrums un slikta vēdināšana.
Rudenī jāsavāc visas lapas un nogrieztie zari, kas jāsadedzina. Tie ir profilaktiski pasākumi, lai izvairītos no miltrasas izplatības. Sezonas laikā lielāka vērība jāveltī lapu izkniebšanai, lai veicinātu labāku gaisa apmaiņu stādījumā.
Neīstā miltrasa (Plasmopara viticola)
Neīstā miltrasa (Plasmopara viticola) novērojama siltā, lietainā laikā. Pirmās slimības pazīmes parādās uz apakšējām lapām, uz tām var redzēt brūngani dzeltenus plankumus, bet pēc pāris dienām jau slimība izpaužas uz lapas apakšpuses kā gaiša, pūkaina apsarme. Drīz vien slimība var pārņemt visu vīnogu. Slimās lapas sakalst, iekalst dzinumu miza, ogas kļūst brūnas un nokrīt.
Neīstās miltrasas sporas pārziemo uz vecām lapām un uz auga daļām, tāpēc labs slimības apkarošanas līdzeklis ir profilaktiskie pasākumi: veco lapu un nogriezto dzinumu savākšana un sadedzināšana. Citādi slimība, tai piemērotā klimatiskajā brīdī, dārzā atgriezīsies atkal un atkal.
Vīnkokus apsmidzina ar 3% Bordo šķidumu pavasarī pēc ziemas seguma noņemšanas, kad gaisa temperatūra sasniedz +10 C, tas ir profilaktiski miltrasas ierobežošanai.
Jūlija sākumā, kad slimībai ir labvēlīgāki apstākļi un tā mēdz parādīties kaimiņu dārzos, profilaktisko miglojumu veic ar 1% Bordo šķīdumu.
Jāatceras, ka Bordo šķīdumu nelieto ziedēšanas laikā, kā arī uz jaunām lapām un ogām.