Vīnogu kopšanā liela nozīme ir to apgriešanai, lai sasniegtu kvalitatīvu un augstvērtīgu ražu, kā arī lai nodrošinātu vīnkoka (pēc izcelsmes liānas) augšanu krūmā un nodrošinātu vīnogai stabilu, izgaismotu augšanu, bet kopējam – ērtu kopšanu un ražas savākšanu. Vīnogas Latvijā pārsteidz ar ļoti gariem, spēcīgiem dzinumiem, salīdzinot ar dienvidu zemēm, jo Latvijā diennakts gaišais laiks ir izteikti garāks, tātad garāka diena. Un vīnogai tas nozīmē ilgāku augšanu. Tāpēc nevajag baidīties no spēcīgas apgriešanas, dažkārt pat 80% no kārtējā gada pieauguma. Pasaulē ir ļoti daudz un dažādi vīnogu veidošanas (griešanas) veidi – atšķirīgi katrai klimata zonai un katra vīnkopja pieredzei. Vīnogu apgriešana līdz krūma izveidei ir atšķirīga katrā no audzēšanas gadiem.
Pirmais gads
Jaunais stāds jau pirmajā audzēšanas gadā var sasniegt 1 metra garumu.
Pirmajā gadā stādiņu audzē vertikāli, piestiprinot pie atbalsta mietiņa. Pazarītes (padusītes) izgriež.
Augusta sākumā jauno stādiņu galotņo, nogriežot 3–7 cm (tas ir, zaļo, vēl nenobriedušo daļu, kurā lapas vēl nav nobriedušas un tām redzams spīdums). Tas nepieciešams, lai nodrošinātu stāda nobriešanu (nokoksnēšanos) un sagatavošanos ziemai.
Taču rudenī vīnogu atkal apgriež, atstājot 4–5 pumpurus no zemes.
Otrais gads
Otrā gada pavasarī vīnoga dos vairākus dzinumus. No tiem izvēlas divus visspēcīgākos, pretēji vērstos dzinumus, tie būs skeletzari (pleci), kas veidos vīnkoka pamatu. Divus galvenos dzinumus izsiet plaši un ieslīpi.
Augustā, kad tie sasnieguši 1,3–1,5 metrus, dzinumus atkal galotņo, atstājot 12–15 lapas (skaitot no zara pamatnes).
Uz rudeni šiem skeletzariem parādīsies pazares (paduses), tās galotņo, atstājot 2 lapas.
Rudenī, kad lapas nobirušas, zarus īsina, atstājot 7–8 pumpurus.
Trešais gads
Pavasarī vīnkoku skeletzarus izsiet horizontāli pie pirmās drāts (špaleras). Jāievēro, ka piesiet nedrīkst pārāk stingri, tad, zaram augot un briestot, piesienamā aukla iespiežas (ieaug) zarā, radot bojājumus.
Pavasarī pirmie sāk plaukt un attīstīties pumpuri, kas ir izvietoti zaru galos, taču vidus pumpuri un tuvāk pie zara pamatnes esošie pumpuri plaukst lēnāk. Tas skaidrojams ar vīnogu bioloģisko īpatnību – polaritāti. Visus jaunos zarus izsien vertikāli pie izveidotās balstu sistēmas drātīm (špalerām).
Pēc ziedēšanas veic pirmo nopietno veidošanu un izgriež maz attīstītos, vārgos zarus. Uz katra dzinuma atstāj līdz 2 ķekariem, pārējos izkniebj.
Jūlija beigās vai augusta sākumā nokniebj galotnes visiem dzinumiem, tas ļauj barības vielām koncentrēties zara pamatnē – tātad arī ogu ķekaros, līdz ar to ogas būs saldākas un aromātiskākas.
Rudenī zarus noīsina, atstājot jaunajiem, gaiši brūnajiem dzinumiem 2–3 pumpurus.
Ceturtais gads
Vīnoga pēc apgriešanas
Ceturtajā gadā jaunos dzinumus, atkal piesien vertikāli. Tālāk seko vīnogas kopšana visas vasaras garumā, izlaužot dzinumus, dzinumus galotņojot, atsienot, galotņojot pazarītes, normējot ķekarus un retinot lapas.
Pirmo dzinumu izlaušanu veic, kad dzinumi sasnieguši 2–3 cm garumu, tad izlauž vienu no diviem dzinumiem, kas aug no viena pumpura. Vēlāk, kad redzami vīnogu ķekaru aizmetņi, izlauž liekos dzinumus, uz kuriem nav redzams vīnogu ķekara aizmetnis, kā arī vājos dzinumus. Paralēli veic arī dzinumu vertikālo atsiešanu pie špalerām, lai pasargātu tos no nolaušanas. Šķirnēm, kuras ir ar lieliem ķekariem, kā ‘Kišmiš Zaparožskij’, ‘Viktorija’ u.c., ķekariem veic ziedķekaru normēšanu daļu, ziedķekaru izlaužot. Ja ir ļoti garš ziedķekars, to arī saīsina.
Lielogu šķirnēm uz katriem trijiem auglīgiem dzinumiem vienu atstāj bez ziedķekariem. Kopumā krūmā atstāj 12 ziedķekarus lielogu šķirnēm. Jo mazākas ogas, jo vairāk ķekaru var atstāt – līdz pat 20–25 ķekariem.
Vīnogām ar mazām ogām ražu var nenormēt un atstāt visus ķekarus.
Pirmo galotņošanu veic dzinumiem ziedēšanas sākumā, nokniebjot pašu galotnīti ar divām mazattīstītām lapām. Tas nodrošinās labāku barības vielu padevi ogu ķekariem, līdz ar to ogas būs lielākas.
Tā kā dzinumu gali ir nogalotņoti, tad attīstīsies pazarītes jeb paduses. Tām augot, pasliktinās gaisa plūsma ap augu, arī ķekaru izgaismojums samazinās, tāpēc pazarītes vajag galotņot, atstājot divas lapas. Ja nogalotņoto pazarīšu pumpuri atkal dod pazarītes, tad tos atkal galotņo, izlaužot tos pilnīgi.
Kad ogas sāk krāsoties, veic lapu retināšanu. Pakāpeniski norauj tās lapas, kuras aizsedz ķekarus gan zem, gan virs ķekara. Ja to izdara neapdomīgi vienā saulainā dienā, tad uz ogām var parādīties saules apdegumi. Ar lapu retināšanu panāk ātrāku ogu nogatavošanos, labāku gaisa cirkulāciju. Pēdējo vīnogu dzinumu galotņošanu veic augusta vidū. Apturot dzinuma augšanu, panāk to labāku nobriešanu un barības vielu uzkrāšanos dzinumos, kas savukārt palielina vīnkoka ziemcietību.
Pēdējo reizi galotņojot, virs augšējā ķekara atstāj ne mazāk kā 9–10 lapas.
Gadās, kad pēc bargākas ziemas daļa no vīnkoka ir cietusi. Nevajag steigties vīnogu izrakt, ir vērts pamēģināt vīnkoku ataudzēt.
Zarus apzāģē līdz dzīvajai koksnei. Vīnkoku kopj un mēslo. Jauni dzinums var parādīties augustā, tad jārupējās, lai tie nobriest.
Ja cietis kāds no skeletzariem, tad nepieciešams atjaunot skeletzaru. Bojāto zaru nogriež, bet otram skeletzaram jaunos zarus, kā ierasts, izsien vertikāli. Zaru, kurš attīstās spēcīgi un aug vistuvāk skeletzara pamatam, izsien plašā leņķī pret stumbru un izgriež visas ziedkopas, to audzē kā nākamo skeletzaru.
Visu vasaru vīnkoku kopj, kā ierasts (aprakstīts pie ceturtā gada kopšanas) – augustā, kad veic pēdējo galotņošanu, šim zaram atstāj 10–12 lapas, pārējo nogriež. Rudenī visus dzinumus īsina, atstājot 2–3 pumpurus, taču topošo skeletzaru īsina, atstājot 7–8 pumpurus.
Nākamajā pavasarī jauno skeletzaru izsien horizontāli. Tālāk seko kopšana, kā ierasts (skatīt ceturtā gada aprakstā).
Šādi var atjaunot vīnkoku, kuram ir vecs vai slimības bojāts skeletzars.